All the football, rugby and hockey fixtures for Mid Wales clubs this weekend
Football
Friday
JD Cymru Premier (8pm): Bala Town v TNS
Watson Financial Mid Wales League South (7.30): Llandrindod Wells Reserves v Rhayader Town Reserves; Presteigne Reserves v Builth Wells Reserves
Saturday
JD Cymru Premier (2.30): Newtown v Barry Town United
JD Cymru North (2pm): Rhyl v Guilsfield; Porthmadog v Llanrhaeadr; Conwy Borough v Llanfair United; Colwyn Bay v Penrhyncoch
MMP-NL Mid Wales League One (2.15): Caersws v Four Crosses; Builth Wells v Welshpool Town; Llanidloes Town v Berriew; Llandrindod Wells v Montgomery Town; Radnor Valley v Tywyn Bryncrug
MMP-NL Mid Wales League Two (2.15): Churchstoke v Forden United; Dolgellau v Newbridge; Dyffryn Banw v Presteigne; Knighton Town v Aberystwyth University; Rhayader Town v Borth United; Waterloo Rovers v Machynlleth
ER Jenkins Cup, second round (2pm): Penparcau v Abermule
MMP-NL Mid Wales League Cup, second round (2pm): Aberaeron v Bow Street
Watson Financial Mid Wales League South (2pm): Newcastle v Brecon Northcote; Penybont v Talgarth Town
Emrys Morgan Cup, quarter-final (2pm): Dewi Stars v Cardigan Town; Felinfach v Newcastle Emlyn; Tregaron Turfs v Lampeter Town; Guilsfield Reserves v Brecon Corinthians
JT Hughes Montgomeryshire League One (2.15): Llanfair United Reserves v Llangedwyn; Llanrhaeadr Reserves v Meifod; Trefonen v Maesyrhandir; Trewern United v Llanfyllin Town
JT Hughes Montgomeryshire League Two (2.15): Four Crosses Reserves v Churchstoke Reserves; Kerry Reserves v Newtown Wanderers; Llanfechain v Waterloo Rovers Reserves; Llanfyllin Town Reserves v Welshpool Town Reserves
Boys and Boden Montgomeryshire League Cup, third round (1.45): Bishops Castle v Caersws Reserves
Cambrian Tyres Aberystwyth League One (2pm): Aberdyfi v Llanilar; Padarn United v Aberystwyth University Reserves
Cambrian Tyres Aberystwyth League Two (2pm): Llanilar Reserves v Padarn United Reserves
Cambrian Tyres Aberystwyth League Two Trophy (2pm): Aberystwyth University Thirds v Corris United
Cambrian Tyres Aberystwyth League Cup, second round (2pm): Bow Street Reserves v Talybont
Sunday
Central Wales Youth Cup, quarter-final (2pm): Llanfair United v Bishops Castle; Llanidloes Town v Newcastle Emlyn
Central Wales Women's Cup, quarter-final (2pm): Welshpool Towb v Lampeter Town; Felinfach v Llanfair United
Tuesday
Watson Financial Mid Wales League South (7.30): Brecon Corinthians v Presteigne Reserves; Hay St Marys v Penybont; Rhayader Town Reserves v Llanidloes Town Reserves
Rugby
Saturday
WRU Division Two West (2.30): Builth Wells v Maesteg Celtic
WRU Division Three East C (2pm): Llandrindod Wells v Old Tylerian
North Wales League One (2pm): COBRA v Bala
North Wales League Two (2pm): Abergele v Newtown; Welshpool v Nant Conwy IIs
North Wales League Three (2pm): Mold IIs v Machynlleth
Hockey
Saturday
North Wales Women's League One: Llanfair Caereinion v Bangor University; Newtown v Ardudwy
South Wales Women's Premier League Two: Whitchurch v Presteigne
South Wales Women's League One: Radnor v Carmarthen
South West Midlands Men's Premier League (3pm): Warwick IIIs v Newtown
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here